ساختمان پوست چگونه است ؟

ساختمان پوست چگونه است ؟

ساختمان پوست چگونه است ؟

پوست بعنوان یکی از بزرگترین اعضای بدن 15 تا 20 درصد کل وزن بدن انسان را تشکیل می دهد .

پوست شامل : غدد عرق ، غدد چربی ، فولیکول مو ، مویرگ ها ظریف خونی ، سلول لامسه ، پایانه عصبی ، رشته های پروتئینی ، سلول های چربی و … می باشد .

از جمله وظایف پوست را می توان حفاظت فیزیکی ، تنظیم دمای بدن ، لامسه ، زیبایی و جلوگیری از ذرات ریز و آلودگی ها به بدن نام برد .

ساختار پوست شامل سه لایه ی مهم می باشد که به ترتیب از بیرونی ترین لایه اپیدرم ، درم و داخلی ترین لایه هیپودرم نام دارند .

اپیدرم همان لایه های شاخی شده و مرده پوست است که وظیفه ی زیبایی ، سنتر چربی ها را بر عهده دارد و هم چنین اولین سد دفاعی بدن در برابر میکروب ها محسوب می شود .

جالب است بدانید اپیدرم وظیفه ذخیره آب را هم بر عهده دارد که با افزایش سن این حجم آب کاهش یافته و باعث چروک هایی روی صورت و بدن می شود .

لایه میانی درم نامیده می شود شامل لیه فوقانی و لایه مشبک می باشد که غضاش ضخیم ارتباطی ، شبکه مویرگ های خونی و لنفی ، پایانه های عصبی و حسی ، کلاژن و فیبرهای پروتیینی الاستینی را شامل می شودو وظیفه حفظ و نگهداری رشته های عصبی را بر عهده دارد.

فولیکول های مو ، مویرگ های خونی غدد عرق و چربی نیز در این لایه قرار دارند .

درم بعنوان دومین لایه وظیفه ی حفظ استحکام و ارتجاع پوست را دارد .

هیپودرم سومین و آخرین لایه می باشد که وظیفه ی اتصال پوست به بافت های ماهیچه ای و محافظت بدن در برابر سرما و گرمای شدید را عهده دار است .

این لایه بدلیل وجود سلول های فراوان چربی در خود خاصیت ارتجاعی زیادی دارد .

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها